Jdi na obsah Jdi na menu
 


KOZY

 Koza anglonubijská (AN)
 
Vznik plemene a charakteristika:
Mléčné plemeno vyšlechtěné v 19. století křížením místních anglických koz s orientálními svislouchými plemeny (Chitral Jamnapari a Zaridi). Plemenná kniha byla založena v Anglii v roce 1890.
Plemeno je velkého tělesného rámce s pevnou konstitucí, na vysokých nohách, s typickou klabonosou hlavou a širokýma svislýma ušima. Živá hmotnost kozlů v dospělosti je 90-110 kg, koz 60-80 kg. Kohoutková výška je u koz 80-90 cm, u kozlů 90-110 cm.
 
Hlava – výrazně klabonosá, krátká, vzdálenost od lícní kosti k nejvyššímu bodu hlavy je stejná jako vzdálenost od mulce k čelistnímu kloubu. Zuby se dotýkají dásně horní čelisti. Mírný předkus by však neměl být penalizován za předpokladu, že zuby samotné nejsou vidět. Předkus a podkus (tolerance 0,5 cm) je vyřazovací vada. V případě rohatých koz by měly být rohy nasazeny široce od sebe, měly by směřovat dozadu a nevybočovat ven.
Oči – střední velikosti, šikmo a široce posazené, mandlový tvar dodává povýšený výraz
Uši – dlouhé, svislé, nízko nasazené, široké a otevřené. Pokud jsou přiloženy k mulci, jejich délka by jej měla přesahovat. Deformace uší se považuje za hrubou až vyřazovací vadu.
Krk – dlouhý a štíhlý, bez přívěsků.
Trup a končetiny – šíje posazená vysoko, plece výrazné, jemně utvářené, plynule přecházející do zbytku těla. Hrudník široký. Hřbet rovný a dlouhý, kříž má být mírně vyšší než kohoutek za předpokladu, že páteř není zakřivená. Přední končetiny rovné, podsazené přímo pod zvířetem, měly by být delší než je hloubka hrudníku. Zadní končetiny rovné. Spěnky jsou rovné a přímé.
Srst – krátká a jemná bez dlouhých chlupů. Barva bílá, smetanová, světle hnědá, kaštanová, černá, případně i strakatá. K barvě a kresbě není při hodnocení exteriéru přihlíženo.
Vemeno – větší, kulaté se širokou základnou, jemné. Poloviny výrazně neodděleny. Struky dlouhé, symetrické, dostatečně daleko od sebe umístěné. Pastruky jsou nepřípustné.
Varlata – dvě velká, souměrná s úměrně tvarovaným žlábkem na vrcholu šourku
 
Chovný cíl:
 
Plemeno se vyznačuje vysokou plodností a vynikající mléčnou užitkovostí. Plodnost se pohybuje v rozmezí 200-220 %, odchov by měl dosahovat 180 %. Kozy vyprodukují v průměru 1200-1500 kg mléka při vysoké tučnosti 4,7 % (v rozmezí 3,7-5,7 %) a obsahu bílkoviny 3,9 % (v rozpětí 3,7-4,4 %).
 

 

Plodnost na okozlenou
kozu
v %
Odchov kůzlat
v %
Produkce mléka za laktaci
 v kg
Obsah bílkoviny v mléce v kg
Věk v měsících pro zařazení do plemenitby
Živá hmotnost v kg při zařazení do plemenitby
kozli
kozy
kozli
kozy
200
180
1200
40
6-7
8-10
50
45
 
 
 
 
Rada stanovila na přechodnou dobu kritéria pro přiřazení tříd na základě vlastní mléčné užitkovosti:
 
 
 
 
Dojivost:
Třída za dojivost                  kg méka
 
           I.laktace                     II.laktace
 
ER      nad 1001                 nad 1101 
E       801-1000                901-1100
I       601-800                 701-900
II      pod 600                  pod 700
 
Obsah bílkoviny:
Třída za bílkovinu      %                                             
             
  ER                nad4,0%
                                    
  E               3,81-4,00
 
  I               3,61-3,80  
                                   
 II               pod 3,60
                                         
 
Výsledná tabulka pro hodnocení mléčné užitkovosti anglonubijských koz:  
 

 

 
% bílkoviny
kg mléka
ER
E
I
II
ER
ER
ER
E
I
E
E
E
I
I
I
E
I
I
I
II
I
I
II
II
 
 Zdroj SCHOK
 
 

snimek-025.jpg

 

 

 NÁŠ SOUČASNÝ CHOV

 

 V ROCE 2006 JSME POŘÍDILI PRVNÍ 100% AN KOZU A KOZLA OD JANY PROVAZNÍKOVÉ Z KRASOLESÍ A 75%KOZU S DVĚMI 87,5% DCERAMI OD VÁCLAVA DOPITY.TÍM ZAČAL NÁŠ CHOV ANGLONUBIJEK.

PO NĚKOLIKALETÝCH ZKUŠENOSTECH JSME SE ROZHODLI VYBUDOVAT NAŠE DOJNÉ STÁDO ANGLONUBIJSKÝCH KOZ PŘEVODNÍM KŘÍŽENÍM Z KVALITNÍCH ČESKÝCH KOZ A NEJ ANGLONUBIJSKÝCH PLEMENÍKŮ.

NAŠE DRSNÉ PODNEBNÍ PODMÍNKY PROKÁZALY,ŽE U NÁS NEJLÉPE PROSPERUJÍ PODÍLOVÉ AN KŘÍŽENKY NAROZENÉ A ODCHOVANÉ V NAŠEM PODNEBÍ(7 MĚSÍCŮ TUHÁ ZIMA A  SKORO 650 M NAD MOŘEM).

STÁDO MÁ CELODENNÍ PŘÍSTUP NA NĚKOLIKAHEKTAROVOU PASTVINU,S MOŽNOSTÍ ÚKRYTU VE STÁJI. LAKTUJÍCÍ KOZY JSOU PŘIKRMOVÁNY JÁDREM ,NAKUPAVANÉM OD NAŠICH EKOKAMARÁDŮ.

VŠECHNA ZVÍŘATA JSOU PRAVIDELNĚ ODČERVOVANÁ,VYŠETŘOVANÁ NA BRUCELOZU,TBC A CAE.

V NAŠEM CHOVU UPŘEDNOSTŇUJEME SPOKOJENÝ A POHODOVÝ ŽIVOT VŠECH ZVÍŘAT.

SOUČASNÁ SKLADBA STÁDA JE 7 HNĚDÝCH KRÁTKOSRSTÝCH S POP,1WALLISERSKÉ ČERNOKRKÉ (VŮDKYNĚ STÁDA) ,CCA 50 RŮZNOPODÍLOVÝCH ANGLONUBIJSKÝCH KOZ A 18 LETOŠNÍCH KOZIČEK-PŘEVÁŽNĚ PO PLEMENÍCÍCH LINIE BALTAZAR ,OSKAR ,PATRIK ,

CLAYCROF A FRANC.

 

                                         

 NAŠI PLEMENÍCI

 

 

 snimeknov-040.jpgZIZI    -V ROCE 2006 JSME KOUPILI 100%AN PLEMENÍKA LINIE BALTAZAR,PO NĚMECKÝCH IMPORTECH -CHOV KRASOLESÍ.

V NAŠEM CHOVU PŮSOBIL DO ROKU 2010.

 

 

 

OSKAR    -NA SEZONU 2009 JSME SI ZAPŮJČILI 100%AN PLEMENÍKA

IMPORTOVANÉHO Z BELGIE.MAJITEL V.DOPITA

 

 

max.jpgMAX      -V ZÁŘÍ 2010 JSME ZAKOUPILI OD ING.KAVÁNKOVÉ 100%AN PLEMENÍK LINIE PATRIK PO BELGICKÝCH IMPORTECH.

NA NÁKUPNÍM TRHU V TÁBOŘE TENTO KOZLÍK VYHRÁL.

 

 

kozy-zari-007.jpgVENDA-NA PODZIM 2011 JSME POŘÍDILI MAXOVI POSILU,100%AN PLEMENÍKA LINIE CLAYCROF PO NĚMECKÉM OTCI (Z KRASOLESÍ)A HOLANDSKÉ MATCE V CHOVU V.DOPITY

 

 

 

fanda.jpgFANDA-V KVĚTNU 2013 JSME ZAKOUPILI HOLANDSKÉHO KOZLA SPOTLIGHT VD FRANCISC PO OTCI BROWN GUESS V .IJSSELS A ANGLICKÉ MATCE EARLS ROSEANN.(babička Br.Ch.Earls Rosa,nádoj na první laktaci 1998 l za 365 dní)DOSTAL LINII FRANC-01

 

hanibal_16.04.2013_1.jpg

franc-01.jpg

 FRAIER(FRA-04) v roce 2013 jsme koupili s V.DOPITOU importovaného plemeníka z BE-Bregje van de Wilgenhoeve.Tento  kozel by měl být nositelem žádané skvrnitosti,má v rodokmenu několik zajímavých předků:Claycroft Clayton,Friarlea Xtreme.......)